Strona główna · historia

Historia

W 1917 roku odbyło się zebranie założycielskie na którym powołano historyczny zarząd w skład którego weszli Jan Szymaniak - Prezes, Antoni Proch – V-ce Prezes, Antoni Stychlerz – Naczelnik, Antoni Szymaniak - Gospodarz.

Pierwszą siedzibę jednostka miała we wsi Granice, po zakończeniu II wojny światowej i wznowieniu działalności OSP jej strażnica znajdowała się na terenie szkolnym. Pierwszym samochodem pożarniczym był Dodge zakupiony z GS w Sochaczewie. W następnych latach w posiadaniu jednostki były samochody typu Lublin i Star.

W 1973 roku w uznaniu zasług w walce z pożarami społeczeństwo Gminy Teresin ufundowało pierwszy Sztandar. W roku 1979 powstała inicjatywa budowy nowej strażnicy, podjęto działania w celu pozyskania terenu i budowy. Działania te zakończyły się sukcesem i w 1985 roku oddano do użytku nowy budynek. W roku 1988 obchodzono 70-lecie działalności, za zasługi w walce z żywiołami Ochotnicza Straż Pożarna została uhonorowana Złotym Medalem za zasługi. W 1995 roku decyzją Komendanta Głównego jednostka została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-gaśniczego. Wszystkie kontrole i przeglądy prowadzone przez Państwową Straż Pożarną i Władze samorządowe dawały zawsze wynik pozytywny.

A w roku 2008 obchodzono Jubileusz 90-lecia działalności na którym został wręczony nowy Sztandar ufundowany przez mieszkańców wsi Paprotnia, a Zarząd Główny ZOSP RP przyznał honorowy medal Bronisława Chomicza.

Przez wszystkie lata jednostka dążyła do poprawy stanu w wyposażeniu w sprzęt.

OSP dysponuje trzema samochodami pożarniczymi - Scania (GCBA), Nissanem Navarą (SLop) oraz Volkswagenem LT40 (SLRt). Ponadto posiada łódź hybrydową z napędem, 2 motopompy, 2 pompy szlamowe, 1 pompę pływającą, 4 piły spalinowe do drewna, 3 agregaty prądotwórcze z kompletem do oświetlenia, 6 aparatów ochrony dróg oddechowych, 2 piłę do stali i betonu, 8 przenośne radiotelefony, 1 wentylator oddymiający, 3 zestaw PSP R1 do ratownictwa medycznego, 1 nosze podbierakowe, 1 zestaw narzędzi hydraulicznych Holmatro do ratownictwa drogowego, 2 zestawy do stabilizacji pojazdu, 3 wybijak do szyb, 1 zestaw do neutralizacji płynów i oleju silnikowego oraz 30 kompletów umundurowania bojowego (rękawiczki, hełm, Nomex, kominiarka, buty) oraz wiele innego specjalistycznego sprzętu.