Strona główna · ćwiczenia · Ćwiczenia "Las 2011"
ćwiczenia

Ćwiczenia "Las 2011"

W środę, 26 października, strażacy KP Powiatowej Straży Pożarnej w Sochaczewie oraz strażacy Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu sochaczewskiego uczestniczyli w ćwiczeniach Współdziałania Jednostek Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego powiatu sochaczewskiego pod kryptonimem „Las 2011”.

Zgodnie z założeniem ćwiczeń pozorowany pożar powstał na terenie Leśnictwa Teresin przy ul. Al. XX-lecia w Teresinie, który był skutkiem podpalenia. Do jego gaszenia kierowane są kolejne zastępy jednostek straży pożarnej. W początkowej fazie są to jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Teresin i Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza Państwowej Straży Pożarnej z Sochaczewa. Następnie w związku z szybkim rozprzestrzenianiem się pożaru do akcji kierowane są zastępy jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego z terenu powiatu. Jako punkt koncentracji wyznaczono teren Ośrodka Rehabilitacji KRUS w Teresinie. Dzięki uprzejmości Dyrekcji Ośrodka, strażacy mogli do działań wykorzystać istniejący zbiornik przeciwpożarowy, który był głównym zaopatrzeniem wody do gaszenia oraz zorganizować sztab akcji. W czasie założonego scenariusza akcji zostały sprawdzone wszystkie elementy ćwiczeń a założony cel w pełni został osiągnięty.

Wszyscy zgodnie stwierdzili, że mieszkańcy powiatu sochaczewskiego mogą czuć się bezpiecznie, gdy na miejsce akcji w ciągu niespełna godziny można zadysponować 19 samochodów ratowniczo-gaśniczych i ponad 100 strażaków.