Strona główna · ćwiczenia · Ćwiczenia manewrowe „Janaszówek 2014”
ćwiczenia

Ćwiczenia manewrowe „Janaszówek 2014”

Wyciek amoniaku, wypadek z udziałem trzech pojazdów, pożar lasu – z takimi zadaniami zmierzyli się strażacy na terenie jednej z największych fabryk na terenie powiatu sochaczewskiego. „Janaszówek 2014” to kryptonim ćwiczeń manewrowych, które odbyły się w firmie Mars Polska 16 października. Łącznie w trzech epizodach udział wzięło ponad 80 strażaków. Ćwiczeniom, których organizatorem była Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Sochaczewie, przyglądał się Tadeusz Koryś, starosta sochaczewski. W działaniach uczestniczyło 20 zastępów straży pożarnych – Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza PSP w Sochaczewie, jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego z terenu powiatu sochaczewskiego oraz jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych spoza KSRG z terenu gminy Sochaczew. Przed ćwiczeniami odbyło się spotkanie w OSP w Feliksowie, na którym wszystkich powitał bryg. Piotr Piątkowski, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Sochaczewie, zaś jego zastępca bryg. Mirosław Gorzki przedstawił pokrótce założenia ćwiczeń. Ich celem było między innymi doskonalenie dowodzenia na szczeblu poziomu taktycznego oraz umiejętności prowadzenia działań ratowniczych na terenie zakładów przemysłowych wykorzystujących w technologii chemiczne środki przemysłowe. Ćwiczenia miały służyć sprawdzeniu systemu alarmowania jednostek OSP z terenu powiatu sochaczewskiego, gotowości operacyjnej, a także działania systemu łączności. Równie ważnym punktem była koordynacja współpracy sił i środków KSRG z gminnymi i powiatowymi centrami zarządzania kryzysowego oraz innymi podmiotami – policją, pogotowiem ratunkowym. Po zakończonych ćwiczeniach i ich podsumowaniu wszyscy zostali zaproszeni do OSP w Feliksowie na grochówkę ufundowaną przez starostę Tadeusza Korysia. Udział w nich wzięli również Mirosław Adam Orliński, radny sejmiku województwa mazowieckiego, wójt gminy Sochaczew, Mirosław Orliński, Tadeusz Jaworski, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa, Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych Starostwa.