Strona główna · ćwiczenia · Szkolenie LPR
ćwiczenia

Szkolenie LPR

Dnia 29 i 30 kwietnia 6 druhów z OSP Paprotnia przeszło szkolenie LPR. Szkolenie odbyło się w miejscowości Sierpc w Komendzie Powiatowej. LPR to skrót od Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Szkolenie miało na celu zapoznać jak mamy się zachowywać, jakie warunki muszą panować na lądowisku, jak zabezpieczyć lądowisko, jak mamy sprowadzać Śmigłowiec Eurocopter EC135, aby bezpiecznie wylądował. Bardzo ważnym elementem a szczególnie w nocy jest łączność z ratownikami śmigłowca. Bezpieczne lądowanie w warunkach nocnych są bardzo ciężkie. Pilot Lotniczego Pogotowia Ratunkowego zdany jest na pomoc strażaka, który po odbytym szkoleniu bezpiecznie sprowadzi załogę na ziemię. Musimy podać dokładne informacje na temat terenu a co najważniejsze, w która stronę wieje wiatr. Największym zagrożeniem dla pilotów są druty energetyczne, są one praktycznie nie widoczne z powietrza nawet w dzień. Wymiary lądowiska w dzień wynoszą 25x25 metrów a w nocy 25x50 metrów. Strażacy muszą pilnować, aby na odległość nie mniejsza niż 30 metrów od lądowiska nie przebywały osoby postronne. Druhowie uczestniczyli w Sierpcu w zajęciach teoretycznych, gdzie następnie w miejscowości Płock odbyły się bardzo ciekawe zajęcia praktyczne. Mogliśmy z bliska zobaczyć jak prawidłowo powinno wyglądać sprowadzanie śmigłowca w dzień jak i w nocy. Przeszkoleni druhowie: Maciej Liberadzki, Robert Świątek, Patryk Pająk, Krystian Świerczewski, Bartłomiej Zapora, Kamil Baczyński.